"Bitki İllüstrasyon Sergisi"

IŞIK GÜNER

Işık Güner’in İTÜ RSG’de açılan ilk kişisel sergisinde, 41 eseri yer aldı. “Şili Orman Bitkileri”, “Türkiye Bitkileri”, “Serbest Çalışmalar” ve “İTÜ Koleksiyonu” olmak üzere dört ana başlıktaki eserlerin bir kısmı Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi özel koleksiyonunda bulunuyor. Koleksiyondaki eserler, fine art print denilen gerçeğe en yakın baskı tekniği ile sergiye hazırlandı. Sanatseverler sergide, Güner’in uluslararası ödüller alan çalışmalarını görme fırsatı da buldu.

Sanatçının İTÜ’ye özel resmettiği 3 eser ise ilk kez sergilendi. “Lale, Gelincik ve Göksüsen” resimlerinde, İTÜ’nün simgesi arı da eserin dikkat çekici unsuru eklendi. Güner’in İTÜ’ye özel resmettiği ve kullanım hakkını verdiği resimlerden hazırlanan porselen kupa ve not defterleri de sergi süresince satışa sunuldu. RSG’nin sosyal sorumluluk bilinciyle gerçekleştirdiği bu çalışma sayesinde, sınırlı sayıda üretilen Işık Güner imzalı özel seriden elde edilen gelirin tamamı, İTÜ öğrencilerine yeni bir burs kaynağı oldu.

Sergi 27 Şubat - 27 Mart 2014 tarihleri arasında açık kaldı. Gerek İTÜ içinden sanatseverler gerekse bitki resimlerine meraklı sanat dostları tarafından ziyaret edildi.
Sergi tarihleri: 27 Şubat 2014 - 27 Mart 2014