ITURSG_Genel2

Rektörden

İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi

 

Sevgili Sanatseverler,

 

Rektörlüğümüzde bir sanat galerisi kurma fikri ilk oluştuğunda, çok kısa sürede böylesi büyüyecek ve adından söz ettirecek işlere imza atacak bir yapıyı açıkçası hayal etmemiştik. Ama İTÜ RSG, onu kuran ekibin hayallerinin de ötesine geçerek geçmişi küçük ama yaptığı işler büyük bir yapı halini aldı. 2013 yılı sonunda Rektörlüğümüzün atıl olan giriş katını nasıl değerlendirebileceğimizden yola çıktık. Yapılacak en güzel şeyin bir sanat galerisi açmak olacağında fikir birliğine vardığımızda iki önemli amacımız vardı: Yerleşkemizin merkezi noktasında böyle önemli bir alanı sanatla değerlendirmek ve İTÜ’yü 365 gün sanatın adresi yapmak. Rektörlüğümüzü öğrencilerimizin, akademisyenlerimizin, çalışanlarımızın sanatla buluşma noktası haline getirmek. Temel bakışımız ise farklı disiplinleri aynı çatı altında buluşturmaktı. Öyle de oldu…

 

İTÜ RSG’de açılan sergileri, İTÜ’ye gelemeyen, sergiyi gezme fırsatı olamayanlara da ulaştırmayı ya da çok beğendiği sergileri tekrar görmek isteyenler için bir dijital arşiv oluşturmayı istedik. Bu fikir de hızla hayata geçirilerek, İTÜ RSG e-dergisine ve RSG web sitesine dönüştü. Amacımız hem dijital ortamda sanat eserlerinin görülebilmesini sağlamak hem de sanatseverleri; sergi, ait olduğu sanat dalı, takip edilen akım ve sanatçı hakkında bilgilendirmek.

 

Her ay yeni bir sergi, yeni bir sanat dalını sizlerle buluşturan İTÜ RSG’ye, e-dergimize ve web sitemize emeği geçen herkesi kutluyor, severek takip etmenizi diliyorum.

 

Sanat ışığının yaşamınızdan eksik olmaması dileğiyle…

 

Prof. Dr. Mehmet Karaca

İTÜ Rektörü