ITURSG_Genel3

Rektörden

İTÜ Rektörlük Sanat Galerisi

“Sanatıma ve hayatıma hatırı sayılır ölçüde tesir eden bir şehirde bulunan İTÜ’nün galerisinde çalışmalarımı sergilemekten büyük bir mutluluk ve onur duyacağım. Kültürel ve sanatsal değişim için böylesine bir mekan yaratılmasını, müthiş bir girişim olarak görüyorum.”

Bairam Bairami, Ressam (13.10.14) “İTÜ RSG’nin açılışı çok sevindirici bir gelişme. Teknik Üniversite gibi bir yerde estetik anlayışı daha gelişmiş ve hayal gücünü daha çok kullanan öğrenciler yetişmesine katkı sağlama fikri de bu farkındalığa erişmiş öğrencilerle bir araya gelecek olmak da beni oldukça heyecanlandırıyor. Yani, her zaman iki kere iki, dört etmiyor. Siyah ve beyaz var başka bir şey yok değil, arada griler var. Bu bakımdan son derece takdirle karşıladım böyle bir girişimi. Sanat her yerde olmalı, sanat bir toplumun atardamarıdır. Kültür sanatsız hayat düşünülemez. O, ilkel bir yaşam olur. Onun için çok takdirle karşıladığım bir girişimdir.”

Hikmet Barutçugil, Ebru Sanatçısı (17.05.14) “İTÜ RSG, konum olarak ve mimari yapısıyla farklı duygular yaratan bir mekân. İçine girildiği zaman insanın pozitif düşünebildiği bir mekân. Ürkütücü değil; teknik üniversitenin, o yüksek teknolojik bilgisi ve deneyimini, empoze ederek ya da parmak havada göstererek değil, daha sıcak, insani yaklaşımla yaşatıyor. Bu işe gönül vermiş, tamamen farklı alanda hizmet veren, ekibin yaklaşımı ve anlayışı, olaya bakış açısı çok umutlandırıcı. Eğer böyle gider, bu doğrultuda yol alınırsa, galerinin çok ses getiren işlere imza atacağına, çok daha büyük projeler gerçekleştireceğine inanıyorum.”

Selçuk Gürışık, Keçe Sanatçısı (24.04.14)“İTÜ RSG benim ilk kişisel sergimi açtığım yer oldu. İTÜ gibi bir üniversitenin bunun için destek olması çok önemli.  Birçok insan ilk defa bu sergi ile bitki ressamlığı diye bir alan olduğunu öğrendi. Bunlara ihtiyacımız var, umarım her tarafta yapılmaya başlanır.”

Işık Güner, Bitki Ressamı (20.03.14)