IRFANSAYAR_1

İFAN SAYAR

İRFAN SAYAR HAKKINDA

Manisa’da çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen İrfan Sayar, köye her gittiğinde, şehirden götüremediği oyuncaklarının yerine çamur, ahşap gibi malzemeler kullanarak kendi oyuncaklarını yapmaya başladı. Bir süre sonra kendi yaptığı oyuncaklarla, hazır aldıklarından daha çok eğlendiğini farkedince mizah yolculuğunun da başlangıç adımlarını attı.

Manisa Lisesi’ni, sonrasında da Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nin Yüksek Dekoratif Sanatlar Bölümü, Sahne ve Görüntü Sanatları İhtisas Atölyesi’ni bitirdi. Akademinin 1. sınıfındayken, karikatür dünyamızın duayen isimlerinden Oğuz Aral ile tanıştı ve 1975 yılında efsane mizah dergisi Gırgır’da çizmeye başladı.

Arkadaşlarıyla birlikte yine bir mizah dergisi olan Mikrop’u çıkardı. Hıbır dergisinde hem karikatürist olarak çalıştı hem de derginin yönetiminde görev aldı. Vizontele filmindeki “Deli Emin” karakterinin kullandığı bisikleti, atölyeyi ve filmde yer alan elektronik - mekanik aletleri tasarladı. TÜBİTAK Bilim ve Teknik dergisinde 4 yıl  boyunca Porof. Zihni Sinir sayfasını çizdi. 11 kitap çıkardı.

Çalışmalarını 2008 yılında açtığı seri üretim atölyesinde sürdürüyor ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Enformatik Bölümünde Öğretim Görevlisi olarak ders veriyor.